Neler yeni

Şeker yerine kullanabileceğiniz 4 doğal tatlandırıcı

Ojeli

Administrator
Yönetici
Forum Yöneticisi
Yeni
Katılım
11 Kas 2019
Mesajlar
29
Puanları
8

Rafine şekeri tamamen bırakmak zor olabilir. Ancak, rafine şekerin inanılmaz derecede zararlı olabileceği göz önüne alındığında, kesinlikle çabalamaya değer.
Neyse ki, doğada sağlığınız için gerçekten iyi olan birkaç tatlandırıcı var. Düşük kalorili, düşük fruktozlu ve tadı oldukça tatlılar.
İşte gerçekten sağlıklı olan 4 doğal tatlandırıcı.

Stevia Stevia, çok popüler bir düşük kalorili tatlandırıcıdır. Stevia rebaudiana adında bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Bu bitki Güney Amerika'da yüzyıllar boyunca tatlandırıcı ve tıbbi amaçlar için yetiştirilmektedir.
Stevia yapraklarında çeşitli tatlı bileşikler bulunur. Bunlardan başlıcaları steviosid ve rebaudiozit A'dır. Her ikisi de şekerden yüzlerce kat daha tatlıdır. Bu nedenle, Stevia çok tatlıdır ve neredeyse hiç kalorisi yoktur.
Ek olarak, birkaç insan merkezli çalışma Stevia'nın sağlık açısından yararları olduğunu göstermektedir:
Stevia, hipertansiyonlu kişilerde yüksek tansiyonu %6-14 oranında düşürebilir. Ancak normal veya sadece hafif yükselmiş kan basıncı üzerinde etkisi yoktur. Ayrıca Stevia'nın diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir.
Bir şeyi tatlandırmanız gerekirse, Stevia en sağlıklı seçiminiz olabilir. Ancak, pek çok insan Stevia'nın tadını çok beğenmez. Lezzet markaya göre değişebilir.

Eritritol Eritritol, bir başka düşük kalorili tatlandırıcıdır. Bazı meyvelerde doğal olarak bulunan bir şeker alkolüdür. Ancak, satın alınabilecek toz eritritolün büyük olasılıkla endüstriyel bir işlemle yapıldığını unutmayın.
Gram başına 0.24 kalori içerir ve şekere oranla gram başına tatlılığın %70 daha tatlıdır. Eritritol, kan şekeri veya insülin seviyesini yükseltir ve kolesterol veya trigliseritler gibi kan lipitleri üzerinde etkisi yoktur. Bağırsaktan emilir ancak sonunda böbreklerden atılmaz. Çalışmalar eritritolün çok güvenli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, diğer şeker alkollerinde olduğu gibi, bir anda çok fazla tüketirseniz, sindirim sorunlarına neden olabilir.
Eritritol tat olarak şekere çok benzer. Eritritolün sağlığa yararları görülmese de, kesinlikle herhangi bir şekilde zararı da görünmüyor ve diğer şeker alkollerinin çoğundan daha iyi tolere ediliyor.

Ksilitol Ksilitol, şekere benzer bir tatlılığa sahip bir şeker alkolüdür. Gram başına 2.4 kalori veya şekerin kalorik değerinin yaklaşık üçte ikisini içerir. Ksilitolün diş sağlığı için bazı yararları olduğu, diş çürümesi riskini azalttığı görülmektedir. Ksilitol, kan şekeri veya insülin seviyesini yükseltmez. Diğer şeker alkollerinde olduğu gibi, yüksek dozlarda sindirim yan etkilerine neden olabilir.
Evde bir köpeğiniz varsa, ksilitolü erişemeyeceği yerlerde bulundurun, çünkü köpekler için çok toksiktir.

Yacon şurubu Yacon şurubu başka bir eşsiz tatlandırıcıdır. Güney Amerika'da And Dağları'nda doğal olarak yetişen yacon bitkilerinden elde edilir. Bu tatlandırıcı yakın zamanda zayıflatıcı etkisi ile popüler hale gelmişti. Bunu destekleyen bazı çalışmalar var. Bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen çözünür lifler olarak işlev gören fruktooligosakaritler bakımından çok yüksektir.
Yacon şurubu, kabızlığa karşı yardımcı olabilir ve yüksek miktarda çözünür lif içermesi nedeniyle çeşitli faydalara sahiptir. Sindirim problemlerine neden olabileceğinden, bir anda çok fazla yenmemesi gerekir.

Bal gibi "az kötü" şekerler sağlıklı mı Sağlık bilincine sahip insanların sıklıkla şeker yerine yedikleri birkaç popüler şekerli tatlandırıcı vardır. Bunlar genelde hindistan cevizi şekeri, bal ve akçaağaç şurubudur.
Bunlar gerçekten şekerden çok farklı değildir. Biraz daha küçük miktarlarda fruktoz ve az miktarda besin içerebilirler, ancak karaciğeriniz için gerçekten pek farkı yoktur. Ancak, sağlıklı insanlar küçük miktarlarda şeker tüketebilir. Küçük miktarlar, metabolizmanıza zarar vermez.
Yemek tariflerinde gerçek şekeri kullanmaktan hoşlanıyorsanız, sağlıklı bir şekilde yiyin. Bal gibi doğal şekerli tatlandırıcılar kullanıyorsanuz, ölçülü olarak kullanın. Sağlıklı, tam gıda temelli bir diyette, bu doğal şekerlerden küçük miktarlar zarar vermez.
Dyt. Serkan Sıtkı Şahin
[email protected]
özel içeriğidir.
 

sergeycips

New member
Yeni
Katılım
22 Kas 2019
Mesajlar
1
Puanları
3
День добрый, вижу тут люди знающие, народ подскажите по поводу ресурсов с бесплатными программами, через поиск нактнулся на компьютерный блог, но точно не уверен подойдет мне или нет, надо скачать редактор графики и желательно через торрент.
 
Üst