Neler yeni

Rota Virüs Aşısı

Elif

Moderatör
Yeni
İlk belirtiler genelde kusma ile başlar daha sonra ateş ve ishal eklenir. Sık kusma ve ishal (dışkıda kan görülmez) olduğu için en büyük tehlike sıvı kaybıdır. Rota virüs aşısı, hastalığın ağır seyretmesini engeller ve virüse karşı önlem alır. Rota virüs aşısı olmayan çocuklarda hastalık daha ağır seyredebilir, hastaneye yatış gerekebilir, hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Rota virüs,virüse bağlı bir enfeksiyondur. Bu yüzden antibiyotik tercih edilmez. Sıvı kaybını yerine koymak için damardan serum takviyesi ve probiyotik kullanılır.

Bu aşı, aşı takviminde yer almamaktadır. Aileler tarafından özel olarak eczanelerden temin edilerek, sağlık ocağında yaptırılabilmektedir. Aşı da ilk doz 4. aydan önce son doz, 6. aydan önce yapılmalıdır. Piyasa da 2 farklı firmaya ait Rota virüs aşısı bulunmaktadır. Oral yolla yapılmaktadır, koruyuculuğu yüksektir Kasım ayı 2019 tek doz fiyatları 160- 200 TL arasındadır.

Şimdiye kadar verdiklerim genel bilgilerdi. Şimdi ise kızımdan edindiğim tecrübelerimi aktaracağım. İnternette araştırdığımız zaman aşı taraftarları ve aşı karşıtları o kadar fazla ki Rota virüs aşısını duydum ama yaptırıp yaptırmamakta kararsız kaldım, O kadar şey okuduktan sonra kafam fazlaca karışmıştı o zamanlar görümcem sağ olsun bu aşıyı yaptırmamız gerektiğini söyledi. Kendisi iki çocuk büyütmüş benden daha tecrübeli sonuçta
neyse ki dinlemişim de yaptırmışım diyorum.

O zaman sanıyordum ki aşıyı vurulan Rota virüse yakalanmaz öyle olmuyormuş tabi. Bir gün şiddetli bir kusma fışkırır tarzda sonrasında ishal ama sık değil.
Baktık geçecek gibi değil doktorun yolunu tuttuk doktor hemen dışkı tahlili istedi. Rota virüs tanısı kondu, hastaneye yatmasına gerek yok hafif atlatıyor dedi bize sadece probiyotik kullanmamız gerektiğini söyledi. 2 günde çok şükür toparladı. Aşı vurulmayan arkadaşlarımın çocukları bir hafta boyunca hastanede yatmak zorunda kaldı. Çocuklarımız hakkında vereceğimiz en doğru kararlardan biri de belki de bu aşılardır. İkinci yazım meningokok menenjit aşısı hakkında olacak.

Siz de anneler aşılar hakkında görüşlerinizi, tecrübelerinizi, başınızdan geçenleri yazabilirsiniz. Beraber bilgilenelim.

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi: